Atelier de dans meditativ

Arthis – Casa de Cultură Belgo-Română

Citește mai departe...

Sesiune de Yoga

Arthis – Casa de Cultură Belgo-Română
organizează

...Citește mai departe...
Atelier creativ de încondeiere a ouălor

Arthis – Casa de Cultură Belgo-Română, Basarabeanca si I-Art
organizează

...Citește mai departe...
Atelier culinar: Muraturi

Arthis – Casa de Cultură Belgo-Română si KomBust
organizează

...Citește mai departe...
Festivalul Divercity 2024

Arthis - Casa de Cultură Belgo-Româna și Zamfira
participă la

...Citește mai departe...
Expoziție de pictură: Symbiosis - Artist : Leo Dolghier Oleg

Arthis - Casa de Cultură Belgo-Română și Arthis Artists
organizează

...Citește mai departe...
Lansare de carte: Omul portocaliu şi alte povestiri terapeutice - Doina Cosman

Espace Intermédiaire, Euro-Mara, Arthis – Casa de Cultură Belgo-Română si Arthis Artists...

Citește mai departe...
Arthis a fost decorata de Presedintele României, Dl. Klaus-Werner Iohannis!

Arthis a fost decorata de Presedintele României, Dl. Klaus-Werner...

Citește mai departe...
Întâlnire-dezbatere: Discriminarea împotriva persoanelor de etnie romă

Arthis – Casa de Cultura Belgo-Româna, Foyer des Jeunes des Marolles, YoungThinkers, ESMA,...

Citește mai departe...
Ateliere creative de desen si pictura

Asociatia femeilor creative, Asociatia Parintilor Români din Belgia si Arthis – Casa de...

Citește mai departe...

Arthis a fost decorata de Presedintele României, Dl. Klaus-Werner Iohannis!

 

Ordin si decoratie Presedintele Romniei


Dupa premiul Yvonne Jospa 2024 din Belgia care a fost decernat asociatiei noastre, iata ca o veste buna a venit si din România!
Dl Klaus-Werner Iohannis, Presedintele României, dorind a rasplati meritele asociatiei Arthis - Casa de cultura belgo - româna, în semn de apreciere pentru contributia importanta avuta la promovarea limbii si literaturii românesti ca fundament al culturii si valorilor tarii noastre, pentru sprijinul acordat integrarii comunitatii românesti în societatea belgiana, confera asociatiei Arthis Ordinul 'Meritul pentru promovarea drepturilor omului si angajament social' în grad de Ofiter.
Dna Janina SITARU – secretar de stat în Ministerul Afacerilor Externe a înmânat Ordinul 'Meritul pentru promovarea drepturilor omului si angajament social' în grad de Ofiter' reprezentantilor Arthis, Dnei Carmen Draghici si Dlui Liviu Hopârtean, pe scena Arthis Fest 30, în prezenta unui public numeros dar si a oficialitatilor române si belgiene prezente, Dl. Philippe CLOSE – Primarul orasului Bruxelles, Dna. Karine LALIEUX – Ministrul federal al Integrarii sociale, Dl. Gheorghe CÎRCIU – Secretar de stat pentru Românii de pretutindeni, Dl. Victor NEGRESCU – euro parlamentar – consilierul onorific al Primului Ministru pentru Relatii Internationale, ES Dna. Andreea PASTARNAC - Ambasadoarea României în Regatul Belgiei, Dna. Delphine Houba - viceprimar al Bruxelles-ului responsabil cu cultura, care au luat cuvântul si au adresat felicitari asociatiei Arthis, întregii echipe, membrilor si benevolilor acesteia.
Multumim, de asemenea, Dnei Sandra Pralong, consilier prezidential care ne-a transmis un mesaj de felicitare.
Multumim pentru sustinerea asociatiei noastre Dnei Janina Sitar, Ambasadei României în Regatul Belgiei, Dlui Victor Negrescu si Dlui Gheorghe Cârciu si nu în ultimul rând Dlui Presedinte al României, Klaus-Werner Iohannis!

 

Quoi de neuf ?
August - Decembrie 2023

Quoi de Neuf 121

 

 

 

 

 

Abonați-vă la newsletter

Go to top